Borászokat látogatva sokaknál kerül elő szőlősorokból kiforgatott féldrágakő, ásványok és fosszíliák, mellé pedig a geológiai magyarázat, az évmilliók és az őstengerek. Ezt a mesét kevesen tudják olyan valósághűen átadni, mint Chablis borászai. A pincékben kiállított óriáskagylók és a tengervíz illatú levegő magáért beszél.
Chablis hivatalosan Burgundia alrégiója, viszont nem lehet véletlen, hogy az itteni borokról előbb kedvenc champagne élményeink jutnak eszünkbe. Chablis, Burgundia központi részétől, az arany parttól jóval északabbra fekszik, közelebb Champagne déli részeihez. És a termőhelyi adottságokban jól érezhető párhuzamot találunk: itt is meghatározó ugyanaz a ritka kimmeridge-i mészkő*. Ettől lesz a Chablis-nak olyan stílusa, amit ha egyszer megérzünk, onnantól mindig felismerjük majd.
Roland Lavantureux 1987-ben tért haza Chablis-ba, addig Champagne-ban dolgozott, ott sem akárhol: a Dom Pérignon szőlőiért felelt. A családi birtokot vegyesgazdaságként vette át, az 5 hektár szőlőből erjedt bort apja addig a Yonne folyón szállította a Párizsi piacra. Nem palackban, hanem a vidékre jellemző feuilette (132 liter) hordókban. Közös történetünk 2020-ban indult, amikor először kóstoltuk a Lavantureux család karakteres borait.
Roland két fiával és ragyogó borokkal várt minket egy Chablis-ra jellemző fagyos és szeles novemberi reggelen. A pinceajtóban decensen, kerek szemüvegben álló fiatal francia David Lavantureux, Roland kisebbik fia. A mindennapi borászati és szőlészeti munkák mellett ő utazik a legtöbbet, a kereskedőkkel (így velünk is) ő tartja a kapcsolatot. Az átgondolt családi birtok nagyot nőtt az utóbbi évtizedben, a feladatok láthatóan precízen leosztva: miközben David körbevezet minket, apja és testvére Arnaud, a 2022-es Chablis-t fejtik a palackozáshoz. Az organikus művelésű birtok ma közel 30 hektáros, ebből 21 hektárt Chablis-ban, a többit környező falvakban (Epineuil és Tonnerre) művelik.
„Rendhagyó a stílusunk: hordót használunk érlelésre, ami inkább a Cote de Beaune fehérboros falvaira, mint Chablis-ra jellemző. Ezzel hozzuk egyensúlyba az erős helyi adottságot, a cizellált, feszes szerkezetet, ami mellé a hordós érlelés adja a gazdagságot, mélységet. Így egyszerre jelenik meg sűrűség és sós feszültség a kortyban.” – David Lavantureux
A Lavantureux borokban ott van a Chablis-ra jellemző csillámló karakter és vibráló savasság, a kivitel mégis sokszor a Cote de Beaune legendás chardonnay falvait juttatja eszünkbe. Ezek a chablis-k mélyebbek, olajosabbak, fásabbak az átlagnál. A ropogósság és sósság igen, a súlytalanság viszont nem igaz rájuk. Ez volt az a karakter, amit 2020-ban megszerettünk, a tavaly novemberi látogatás pedig csak ráerősített erre. A pince végében egyszerűen és keresetlenül, hordók között kóstoltuk végig a Lavantureux választékot, közben Arnaud és Roland is becsatlakozott röviden. A már ismerős Chablis és Vauprin Chablis mellett kedvencünk a meredek premier cru-ről szüretelt Vau de Vey és a sor utolsó bora, egy pinot noir volt. Már a tavaszra gondolva pedig egy ötödik bort is választottunk, ez a Petit Chablis.
(Roland borait elsők között fedezte fel Kermit Lynch, a jóízlésű és ikonikus kaliforniai borkereskedő. Ennek már közel 40 éve, de a szerény megjelenésű és kicsattanó ízű Lavantureux borokat ma is a választéka legjobb vételei között emlegeti.)
*kimmeridge-i mészkő
Magas minőségű mészkő, agyag és apró osztriga fosszíliákból álló kompakt kőzet. Az egyik legértékesebb talaj a szőlőnek, a 150 millió évvel ezelőtti Kimmeridge-i korból.